Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 i 6 – letnich. Autor: Agnieszka Noworyta CELE GŁÓWNE: • kształtowanie poczucia więzi narodowej na bazie legend z naszej historii • kształtowanie umiejętności współpracy w grupie • kształtowanie orientacji wzrokowo-ruchowej • rozwijanie logicznego myślenia • mobilizowanie uwagi 1. Powitanie z piosenką „Hej witam was chłopcy i dziewczynki”. 2. Scenka odegrana przez dzieci (wcześniej przygotowana z Nauczycielem), które przypominają rodzicom, że nie warto siedzieć przed telewizorem. Ważne jest zdrowie, czyli ćwiczenia. 3. Przywitanie stóp - dziecko i rodzic siedzą naprzeciw siebie, witają się stopami Pory roku: zima – scenariusz zajęć w przedszkolu. 20 lipca, 2023. Celem tych zajęć jest zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami zimy oraz rozwijanie ich wyobraźni i kreatywności poprzez różnorodne aktywności związane z tą porą roku. Rozwijanie umiejętności manualnych poprzez prace plastyczne z wykorzystaniem zimowych Drukuj. Cele ogólne: Zapoznanie z pracą aktora, rozwijanie sprawności umysłowych i teatralnych (pantomima), zapoznanie z nastrojami (radość, smutek, złość, zdziwienie). Cele szczegółowe: Dziecko wie, kto to jest aktor, wymienia cechy zawodu aktora, rozpoznaje postaci z różnych baśni, potrafi wyrazić i pokazać smutek, radość Zapoznanie z literą a, A na podstawie opowiadania „W obiektywie aparatu”. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich. Temat zajęcia: Zapoznanie z literą a, A na podstawie opowiadania „W obiektywie aparatu”. Cele ogólne: - poznanie litery a: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej, - zapoznanie z ogólnymi zasadami działania aparatu może sobie wydrukować wybrany scenariusz. Czas trwania zajęć, zaproponowanych w scenariuszach, zaplanowaliśmy maksymalnie do 20 minut. W zależności od zainteresowania dzieci i inwencji nauczyciela można ten czas skrócić, a aplikację wykorzystywać do zajęć wielokrotnie. Jesień w parku i w lesie- scenariusz zajęć. Wpis dodał (a) Marta Trawińska. 5 miesiące temu, wyświetleń 246. Wpis został sprawdzony przez moderatora. w przedszkolu, szkole i w każdym urzędzie. Piosenka „Jesteśmy Polakami” 1My jesteśmy Polakami, naszym godłem Orzeł Biały, a stolicą jest Warszawa, znać jej nazwę ważna sprawa. Ref. Nauczyłem się w przedszkolu, rzecz to bardzo oczywista, dbać o wszystko dookoła, bo ojczyzna jest mi bliska. 2.My jesteśmy Polakami, W kwadratowej złotej koronie król zasiadał w sali na tronie, W kwadratową drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę: „Posłuchajcie, moi kochani! Coś tu nudno jest niesłychanie. Życie mamy nazbyt spokojne! Wypowiedzmy sąsiadom wojnę” Nie opodal, za siódmą rzeką, stała góra, a na tej górze Cel ogólny: Poznanie zawodu lekarza pediatry oraz sprzętu niezbędnego w jego pracy. Cele szczegółowe (dziecko): - śpiewa piosenkę na powitanie oraz przyśpiewkę do utworzenia koła, siada w kole, - rozwiązuje zagadkę wprowadzającą w temat dnia, wybiera odpowiednią ilustrację umieszcza ją na tablicy, Qj08O. Grupa wiekowa: 3,4,5-latki Blok tematyczny/temat kompleksowy (tygodniowy) – Sztuka bycia mądrym Tematyka dzienna – Flaga i barwy narodowe Cel ogólny –kształtowanie poczucia przynależności narodowej i patriotycznej postawy;Cele szczegółowe/operacyjne (dydaktyczno-wychowawcze) – dziecko:•rozwiązuje zagadkę (I,II), [IV. 5]; •wie, jak nazywa się nasza Ojczyzna (I,II), [IV. 10];•potrafi wymienić (I) i opisać symbole narodowe (II) (flaga, godło, hymn), [IV. 10];•rozpoznaje flagę Polski (I) spośród flag innych krajów(II), [IV. 10];•wie, kiedy obchodzone jest w Polsce Święto Flagi (II), [IV. 10, III. 2]; •reaguje na pauzę w muzyce (I,II), [IV. 7]; •słucha wiersza (I) i swobodnie wypowiada się na temat jego treści (II) [IV. 2, IV. 5];•wypowiada się na temat zdarzeń występujących na obrazkach (I,II) [IV. 2, IV. 5];•rozwija umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego(II), [IV. 2, 5];•doskonali umiejętność liczenia (I,II), [IV. 15] •przyjmuje właściwą postawę podczas śpiewania/słuchania hymnu Polski (II), [IV. 10, III. 2]•rozpoznaje hymn Polski spośród innych melodii i piosenek (II), [IV. 7, 10]; •starannie (II) wykonuje prace plastyczną (I), [IV. 8] •słucha (I) uważnie poleceń nauczyciela i stosuje się do nich (II), [III. 6,7].Metody pracy:•słowna•aktywizująca•praktycznych działań•oglądowaFormy pracy:•indywidualna •grupowaŚrodki/materiały dydaktyczne : CD z nagranie piosenki „Rodzinny kraj” , treść zagadki, flaga Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, kartki w kolorze białym i czerwonym, wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Barwy ojczyste”, bębenek, ilustracje do historyjki obrazkowej „Szanuj flagę”, nagranie muzyki z różnych regionów Polski wraz z hymnem, szablon flagi, biała i czerwona farba, białe i czerwone paski papieru, wykałaczki do szaszłyków. Bibliografia:1. Czasopismo "Bliżej przedszkola", październik 2017, numer 5 2. Zagadki dla dzieci o ojczyźnie[online], [dostęp: dostępny w Internecie: . 3. „Przywitajmy się– zabawa integracyjna” – pochodzi ze zbiorów "Bliżej Przedszkola". 4. Cz. Janczarski, Barwy ojczyste[online], [dostęp: dostępny w Internecie: .Przebieg zajęć :1„Przywitajmy się ” – zabawa integracyjna . Dzieci spacerują po sali przy akompaniamencie dowolnej, wesołej muzyki i witają się z innymi dziećmi podczas przerwy w muzyce w sposób wskazany przez nauczyciela: przywitajcie się przez podanie dłoni, pogłaszczcie się po głowie, przytulcie się serdecznie, prześlijcie sobie zagadki przez nietrudne, każdy z Was przyzna. Jak się nazywa nasza Ojczyzna? (POLSKA) z dziećmi na temat naszego kraju i jego symboli : Na początku tego miesiąca, 2 maja, obchodziliśmy bardzo ważne święto dla Polski – ŚWIĘTO FLAGI PAŃSTWOWEJ. Jestem bardzo ciekawa, czy ktoś z Was potrafi powiedzieć mi, jak ona wygląda? rozkłada na dywanie flagi różnych państw. Zadaniem dzieci, jest odnaleźć flagę Polski. utworu Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” .Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień - to miłość,biel - serce czyste...Piękne są naszebarwy ojczyste. Po wysłuchaniu wiersza nauczyciel zadaje dzieciom pytania:- O fladze jakiego państwa była mowa w wierszu? Po czym poznaliście?- Co oznacza czerwień, a co biel w wierszu? - Kiedy i gdzie możemy zobaczyć flagę Polski?4.„W naszym kraju” – zabawa muzyczno-ruchowa. Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki – jednej połowie grupy w kolorze czerwonym, drugiej w białym, następnie odtwarza utwór pt. „Rodzinny kraj”. Podczas trwania utworu dzieci poruszają się swobodnie po dywanie. Na przerwę w muzyce przedszkolaki łączą się w pary – czerwona kartka z białą. obrazkowa „Szanuj flagę” - doskonalenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego. Na tablicy umieszczonych jest 5 obrazków: z wnuczkiem przygotowują się na uroczystość z okazji Święta Flagi Państwowej. w uroczystościach z okazji Dnia Flagi. flagi na chodniku. flagi przez dziadka i powieszenie flagi na ulicy. odsłania I. obrazek i mówi: Dnia 2 maja, pomimo kalendarzowej wiosny, na zewnątrz było zimno. Dziadek Ignacy i wnuczek Adaś wybierali się na uroczystość z okazji Święta Flagi Państwowej. Ubrali się bardzo elegancko. - Co to znaczy, że Adaś i jego dziadek ubrali się elegancko ? - Dlaczego się tak ubrali? obrazek: Dziadek Ignacy i Adaś zabrali ze sobą flagę i poszli na Starówkę, by razem z mieszkańcami swojego miasta wziąć udział w uroczystości z okazji Święta Flagi Ile flag jest na tej ilustracji ? Kto policzy? obrazek: Wracając do domu ... (nauczycielka odsłania trzeci obrazek)- Kto opowie, co się dalej wydarzyło? - Jak myślicie, w jaki sposób flaga znalazła się na chodniku? obrazek: Po powrocie do domu ... (nauczycielka odsłania czwarty obrazek)- Co zrobili dziadek Ignacy z wnuczkiem Adasiem ? - Dlaczego dziadek podniósł flagę? obrazek: Ale to jeszcze nie koniec historii bo oto ... (nauczycielka odsłania piąty obrazek) - Dlaczego dziadek i Adaś się tak zachowali ?- Jak powinniśmy traktować symbole narodowe? 6.„Maszerujemy” – zabawa rytmiczno-ruchowa. Nauczycielka informuje dzieci, że „zamieniają się” na chwilę w żołnierzy wojska polskiego. Przedszkolaki maszerują w rytmie wygrywanym przez prowadzącą na bębenku. Na przerwę w muzyce „żołnierze” zatrzymują się w pozycji na baczność i czekają na kolejny na temat pozostałych symboli narodowych. Powiedzieliśmy sobie, że flaga jest symbolem naszego kraju, a czy znacie jego inne symbole? Potraficie je odnaleźć odnaleźć w naszej sali? -Pamiętacie jaki jest tytuł hymnu Polski? -Gdzie możemy usłyszeć hymn naszego kraju ? - Jak należy się zachowywać podczas śpiewania/słuchania hymnu Polski ? 8.„Baczność- hymn Polski” – zabawa słuchają muzyki ( nagrań melodii z różnych regionów Polski np. melodia góralska ) . W momencie, gdy dzieci usłyszą hymn państwowy mają za zadanie przybrać właściwą postawę –stanąć nieruchomo na ,,baczność ”a gdy słyszą inną muzykę – ponownie siadają. flagi Polski – praca młodsze – Przedszkolaki na specjalnie przygotowanym szablonie malują paluszkami flagę naszego państwa, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Dzieci starsze –na stoliku leżą pocięte kawałki bibuły. Zadaniem dzieci jest pozwijanie z nich kuleczek i przyklejenie na odpowiednią część szablonu flagi (z dwóch stron), następnie przedszkolaki przymocowują patyczek, przygotowując chorągiewki. zajęcia. - Quiz wiedzy o symbolach narodowych. Każde dziecko otrzymuje dwie tabliczki. Jedną w kolorze zielonym, drugą w czerwonym. Jeżeli zdanie wypowiedziane przez nauczycielkę jest prawdziwe, przedszkolaki podnoszą tabliczkę zieloną, jeżeli jest fałszywe – czerwoną. I. Kraj, w którym mieszkamy nazywa się Polska. (prawda)II. Flaga naszego kraju jest biało – zielona. (fałsz)III. Kolor biały na fladze Polski oznacza miłość. (fałsz)IV. Godłem Polski jest biały orzech w złotej koronie i złotych szponach na czerwonym tle. (prawda) V. |ZAGADKA SŁUCHOWA| Podnieś zieloną tabliczkę, gdy usłyszysz hymn Polski. Podziękowanie dzieciom za zajęcia. Siad w kręgu, nagrodzenie najbardziej aktywnych dzieci . Elżbieta Płóciennik Kolejna publikacja w ramach serii „Edukacja dla Mądrości”, inspirowanej koncepcją i dokonaniami Roberta J. Sternberga (Teaching for Wisdom) - praktyczny poradnik metodyczny dla nauczycieli, wychowawców i pedagogów, pracujących w różnych instytucjach oświatowych, dla konsultantów i doradców metodycznych, a także rodziców. Zawiera wprowadzenie teoretyczne oraz przykłady sytuacji edukacyjnych, służących rozwijaniu inteligencji analitycznej, twórczej, praktycznej, refleksyjności, myślenia dialogicznego i dialektycznego oraz propozycje konkretnych ćwiczeń. Czytelnik znajdzie również zestaw scenariuszy zajęć do pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej. Poradnik uzupełniają gotowe do powielenia karty pracy. Opinie: Wystaw opinię Ten produkt nie ma jeszcze opinii Koszty dostawy: Kurier Fedex zł brutto Odbiór osobisty zł brutto Kurier DPD zł brutto Paczkomaty InPost zł brutto Orlen Paczka zł brutto Kurier InPost zł brutto Kod producenta: 978-83-8088-143-3 Kolejna publikacja w ramach serii „Edukacja dla Mądrości”, inspirowanej koncepcją i dokonaniami Roberta J. Sternberga (Teaching for Wisdom) - praktyczny poradnik metodyczny dla nauczycieli, wychowawców i pedagogów, pracujących w różnych instytucjach oświatowych, dla konsultantów i doradców metodycznych, a także rodziców. Zawiera wprowadzenie teoretyczne oraz przykłady sytuacji edukacyjnych, służących rozwijaniu inteligencji analitycznej, twórczej, praktycznej, refleksyjności, myślenia dialogicznego i dialektycznego oraz propozycje konkretnych ćwiczeń. Czytelnik znajdzie również zestaw scenariuszy zajęć do pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole podstawowej. Poradnik uzupełniają gotowe do powielenia karty pracy. TytułRozwijanie mądrości w praktyce edukacyjnej PodtytułScenariusze zajęć w przedszkolu i szkole podstawowej AutorElżbieta Płóciennik Językpolski WydawnictwoWydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego ISBN978-83-8088-143-3 Rok wydania2016 Wydanie1 Liczba stron160 Formatpdf Spis treściWprowadzenie 9 Rozdział 1. Edukacja dla mądrości 15 Rozdział 2. Cele kształcenia a założenia edukacji dla mądrości 25 Rozdział 3. Przykłady sytuacji edukacyjnych służących rozwijaniu mądrości 33 Rozwijanie inteligencji analitycznej 34 Rozwijanie inteligencji twórczej 35 Zadanie 1. „Łańcuch skojarzeń” 37 Zadanie 2. „Skojarzenia bliższe i dalsze?” 38 Zadanie 3. „Jak można to wykorzystać inaczej?” 38 Zadanie 4. „Co by było, gdyby...” 39 Zadanie 5. ,,Przedmiot bez wad” 39 Zadanie 6. „Skojarzenia i analogie” 39 Zadanie 7. „Co to jest, do czego służy?” 40 Zadanie 8. „Wynalazki w kuchni – dokończ rysunki” 40 Zadanie 9. „Drzewo – jak je poznać i wykorzystać?” 41 Zadanie 10. „Drzewo dobra” 42 Zadanie 11. „Hybryda” 43 Zadanie 12. „Projektowanie z rzeczowników” 43 Zadanie 13. „Dziwne zwierzę” 44 Rozwijanie inteligencji praktycznej 44 Zadanie 1. „Czy w sklepie można się zgubić?” 46 Zadanie 2. „Jak to wykorzystać inaczej?” 46 Zadanie 3. „Upominek dla…” 47 Zadanie 4. „Wady i zalety” 47 Zadanie 5. „Ulepszamy otoczenie” 48 Zadanie 6. Udział w programie „Adopcja sercem” 48 Zadanie 7. „Zrób to sam” 49 Zadanie 8. „W czym jestem mocny?” 49 Zadanie 9. „Przyjazna szkoła” 50 Zadanie 10. „Mądre – niemądre” 50 Zadanie 11. ,,Giełda pomysłów” 51 Zadanie 12. „Coś w zamian” 51 Zadanie 13. „Ubranie dostosowane do pogody” 51 Zadanie 14. „Instrukcje” 52 Zadanie 15. „Co zrobię w sytuacji, gdy...?” 52 Zadanie 16. „Wirujące plakaty” 52 Rozwijanie refleksyjności 53 Rozwijanie myślenia dialogicznego 54 Zadanie 1. „Inne zakończenie” 55 Zadanie 2. „Za i przeciw” 56 Zadanie 3. „Podobieństwa i różnice” 56 Zadanie 4. „Tradycje” 57 Zadanie 5. „Wyobrażenia” 57 Zadanie 6. „Bariery komunikacyjne” 57 Zadanie 7. „Właśnie wynaleziono…” 58 Zadanie 8. „Kim jestem i dlaczego?” 58 Zadanie 9. „Na ratunek” 59 Zadanie 10. „Co to może być? – definicje” 59 Zadanie 11. „Opowiadanie na jedną literę” 60 Zadanie 12. „Czy zaleta może być wadą?” 60 Zadanie 13. „Wywiad z...” 61 Rozwijanie myślenia dialektycznego 62 Zadanie 1. „Wspólne dzieło” 63 Zadanie 2. ,,Jak spędzić dzisiejszy dzień, żeby się nie nudzić?” 63 Zadanie 3. „Dobra złość?” 64 Zadanie 4. Mapa myśli na temat: „Jak dbać o swoje zdrowie i zdrowie innych?” 64 Zadanie 5. „Możliwe i potrzebne zmiany przebiegu lekcji” 65 Zadanie 6. „Przekaż – przejmij to coś” 66 Zadanie 7. „Stopklatka” 66 Zadanie 8. „Różne potrzeby – różne odczucia?” 67 Zadanie 9. „Graffiti” 67 Zadanie 10. „Dedykowane malowidło” 68 Zadanie 11. „Hasła-metafory” 68 Rozdział 4. Scenariusze zajęć sprzyjających rozwojowi mądrości na początkowych etapach kształcenia 71 Temat: Dobry człowiek – co to znaczy? 73 Temat: Ciepło, zimno – eksperymenty z objętością powietrza 76 Temat: Bądź ostrożny! 79 Temat: Jak można chronić przyrodę na Ziemi? 83 Temat: O zjawisku następstwa dnia i nocy 87 Temat: Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? 90 Temat: Zagrożenia – jak ich unikać i jak sobie pomóc? 93 Temat: Pierwsza pomoc 96 Temat: Magia wiatru 99 Temat: Spotkanie z nieznajomym psem – postawy obronne w sytuacji zagrożenia 101 Temat: „Krótka podróż na niby” – różnice w naszych wyobrażeniach 104 Temat: Na ratunek przyrodzie 107 Temat: Czas wolny – samodzielne organizowanie bezpiecznych zajęć 110 Temat: Nie widzę, nie słyszę 113 Temat: Wynalazki i wynalazca – formułowanie pytań i wypowiedzi 118 Temat: Jak zapobiegać wypadkom drogowym? 121 Temat: Akceptacja i tolerancja 125 Temat: Wartości w naszym życiu 128 Temat: Jak sobie radzić podczas powodzi? 131 Zakończenie 135 Bibliografia 137 Od Redakcji 143 Aneks. Karty pracy 145 -10% „Chowanna” 2016. T. 1 (46): Kierunki rozwoju etyki pedagogicznej i teorii wychowania moralnego Red. naczelna Ewa Syrek, redaktor części monograficznej Alicja Żywczok Intencją redaktora części monograficznej ("Kierunki rozwoju etyki pedagogicznej i teorii wychowania moralnego", red. Alicja Żywczok) było włączenie się w dyskusję dotyczącą funkcji oraz przedmiotu badań etyki pedagogicznej i teorii wychowania moralnego w obecnych warunkach społecznych, kulturowych, cywilizacyjnych i ekonomicznych, z nadzieją, że dyskusja zainspiruje odbiorców kultury do refleksji nad tradycyjnymi i nowoczesnymi zasobami kultury etycznej, wzorcami postępowania, jakością życia moralnego i stylem wychowania moralnego. Część ta tworzona była z przekonaniem o istotnej funkcji etyki w konstruktywnej zmianie obyczajów, poprawie relacji międzyludzkich, samokontroli i samodoskonaleniu. Strukturę części tworzy siedem artykułów przedstawicieli różnych nauk (pedagogiki, psychologii, filozofii) i ośrodków uniwersyteckich, zarówno naukowców znanych w kraju, jak i młodszych pracowników naukowych, jednak mających już w swej dziedzinie pewne osiągnięcia. Zastosowanie dedukcyjnego układu treści pozwala czytelnikowi przeanalizować w pierwszej kolejności artykuły o dużym znaczeniu teoretycznym, by następnie zwrócić uwagę na szczegółowe kwestie pedagogiczne przydatne zwłaszcza nauczycielom, wychowawcom, opiekunom i pedagogom; treść zainteresować również przedstawicieli nauk pokrewnych pedagogiki: filozofów, antropologów, socjologów i psychologów. Tematyka części tekstów tematycznie rozproszonych tomu oscyluje wokół takich zagadnień, jak: młodzież i kara pozbawienia wolności, wykorzystanie metafory stołu dla poszerzania myślenia andragogicznego, kategoria duchowości w pedagogice kontemplatywnej, percepcja wsparcia społecznego pacjentów z zaburzeniami odżywiania, psychologiczne mechanizmy moralności czy sens życia jako wyznacznik zdrowia oraz kategoria badawcza. -28% -30% -10% Cieszyńskie Naukowe Forum Studenckie. T. 2: Wielokulturowość – doświadczanie Innego Cieszyńskie Naukowe Forum Studenckie to inicjatywa wydawnicza pracowników i studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nawiązująca do wielowiekowych cieszyńskich tradycji kształceniowych i publikacyjnych. Redaktorem serii Cieszyńskie Naukowe Forum Studenckie jest Alina Szczurek-Boruta. Drugi tom pt. Wielokulturowość – doświadczanie Innego to interdyscyplinarne forum wymiany myśli studentów i początkujących naukowców. Praca zbiorowa stworzona przez pedagogów, etnologów, psychologów, filozofów, filologów podejmuje tematykę wielokulturowości w wymiarze społecznym, edukacyjnym, filozoficznym i kulturowym. Autorzy poszczególnych tekstów podejmują temat wielokulturowości jako fenomenu naszych czasów, jak również zwracają uwagę na wybrane grupy społeczne, które na co dzień doświadczają własnej inności, będąc zarazem źródłem doświadczania inności dla swego otoczenia. Publikacja zawiera artykuły naukowe, komunikaty z badań, sprawozdania z konferencji, recenzję pracy naukowej, materiały pomocnicze dla studentów, a także prezentuje doświadczenia krajowe i zagraniczne studentów oraz ukazuje działalność studencką. Praca jest adresowana do studentów i badaczy dyscyplin z obszaru nauk społecznych i humanistycznych. Zainteresować może pedagogów, psychologów, socjologów, filozofów, kulturoznawców oraz osoby zaangażowane praktycznie w budowanie społeczeństwa międzykulturowego – nauczycieli, wychowawców, dziennikarzy, działaczy i aktywistów społecznych. -8% Co dalej? Akademicka dysputa Zbiór publikowanych w latach 2009–2016 artykułów stanowiących głos w dyskusji o obecnej kondycji i przyszłości polskich uczelni. Autor, profesor Politechniki Wrocławskiej, miał sposobność obserwowania życia akademickiego z różnych pozycji i w rozmaitych sytuacjach. W swoich rozważaniach stawiał pytanie o źródła osobliwej odrębności polskiego świata akademickiego od zachodnich środowisk uniwersyteckich. Poszukując odpowiedzi, dochodził do interesujących refleksji, które publikował na łamach czasopism, wierząc, że gdy nadejdzie czas dyskusji nad stanem i perspektywami edukacji uniwersyteckiej w Polsce, niektóre jego wnioski staną się zarzewiem debaty. -10% Czuła pedagogia. Edukacyjny walor dzieł i działań księżnej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej W opracowaniu, którego cel skupia się na interpretacji dzieł i działań księżnej Izabeli Doroty z Flemmingów Czartoryskiej (1746-1835), a dokonywanej z perspektywy pedagogicznej, zbiegły się rozmaite tropy analiz obejmujące pola jej działalności politycznej, społecznej, wychowawczej i pomocowej, ale również towarzysko – artystycznej czy nawet ekologicznej. Postępując tymi tropami nietrudno było w działaniach księżnej rozpoznać wczesne formy praktyki animacyjnej w jej społecznym i kulturalnym wymiarze; wyprzedzające amerykańskie koncepcje interpretacji dziedzictwa propozycje edukowania w muzeum i poprzez muzeum; a nawet prekursorskie formy pracy społecznej i oświatowej. W sposób oczywisty te działania księżnej nie zrodziły się w społecznej i kulturowej próżni. Inspirowały je myśli i działalność osób towarzyszących jej na różnych etapach życia, wspierały nurty filozoficzne i trendy umysłowe przełomu oświeceniowo - romantycznego, wzbogacały dzieła i koncepcje stanowiące podstawę jej praktyki samokształceniowej. Efekty pracy potwierdzały się zaś w postawach wychowanków i znaczących osiągnięcia członków socjety, która wokół Czartoryskiej się koncentrowała. Szczególnym przejawem tych działań były dzieła promujące humanizm w swoistej puławskiej odmianie znanej pod pojęciem „człekolubności”. Zasięg wpływów i inspiracji pobudzających podjęte w pracy analizy, włączając nieoczywiste ale celowe przywołanie współczesnych koncepcji partycypacji społecznej, mediacji kulturalnej, interpretacji dziedzictwa, które związały doświadczenia historyczne ze współczesnymi dyskursami poświęconymi edukacji kulturalnej, jest zatem bardzo szeroki. Rozległość tych odniesień i ilość przywołanych faktów oświetlających analizowane działania Czartoryskiej wydaje się czasem przytłaczać główny nurt analiz. Porządkuje go jednak wyraźny kierunek poszukiwań. Wszystkie one, bez względu na odległość od głównego wątku, koncentrują się nieodmiennie na osobie, która z działań podejmowanych „z miłości ludzkiego plemienia” uczyniła sens życia. I jest to konkluzja, która nie straciła do dziś na aktualności. W treści pracy inspiracji mogą poszukiwać pedagodzy zajmujący się zagadnieniami edukacji kulturalnej, pedagogiki społecznej i pracy oświatowej a analizujący formujące ich kształt teorie, starający się ustalić historyczne etapy ich rozwoju lub praktyczne formy ich realizacji. Podobne inspiracje odnajdą też teoretycy i praktycy animacji, których zajmuje swoiście polska perspektywa kształtowania się tego kierunku i metody pracy społeczno – kulturalnej, a także kulturoznawcy podejmujący zagadnienia teorii i praktyki partycypacji w kulturze oraz poszukujący historycznych odniesień dla koncepcji mediacji kulturalnej. Osobną grupą odbiorców mogą stać się muzealni edukatorzy wykorzystujący w praktyce metody interpretacji dziedzictwa lub poszukujący historycznych zaczątków form tej praktycznej działalności muzeów. „Ciociu, a gdzie Ty pracujesz?” – usłyszałam kiedyś od 5-latka. Pomyślałam, że w odpowiedzi na to pytanie zaproszę wychowanków na spacer i pokażę im drogę od przystanku autobusowego do miejsca mojej pracy. Z ciekawością słuchałam komentarzy dzieci: „O, to droga do przedszkola!”, „Ciociu, Ty blisko przedszkola pracujesz?”. Pod furtką placówki musiałam wyjawić dzieciom prawdę J to, że jestem z nimi w przedszkolu jest moją pracą! Zadałam więc kolejne pytanie: „To kim ja jestem z zawodu?” i odezwał się chór odpowiedzi: „Ciocią!”... Kto jeszcze pracuje w przedszkolu? I czy faktycznie jestem… „ciocią?”Podgląd dokumentów:Pozostało jeszcze 90 % treściAby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp. Uzyskaj dostęp do portalu ePedagogika – czekają na Ciebie: Profesjonalne narzędzia do zajęć specjalistycznych i scenariusze na zajęcia z uczniami, rodzicami i nauczycielami Inspirujące artykuły, które poszerzą Twój warsztat pedagoga Bogata baza porad udzielanych przez psychologów, pedagogów specjalnych i prawników Uzyskaj dostęp do portalu » Masz już dostęp?Zaloguj się

wojsko scenariusz zajęć w przedszkolu